Moje tipy na hygienu a kozmetiku pre bábätko na štýl biomatky

Tento článok píšem zhruba po troch mesiacoch od pôrodu. Zhrniem tu teda moju skúsenosť za prvé tri mesiace. S kozmetickými prípravkami som aj u seba dosť opatrná. Mám občasné problémy s výskytom atopického ekzému, takže hodne dbám na všetko, čo dávam na pokožku.

Prebaľovanie a látkové plienky

Základom hygieny u malých bábätiek je prebaľovanie. Hodne diskutovanou témou je výber plienok a prebaľovacej kozmetiky. Ja som sa rozhodla pre látkové plienky. Hlavným dôvodom bola u mňa ekologická stránka. Mimo toho sú látkovky ekonomickejšie, priedušnejšie a prídu mi aj príjemnejšie. Začala som s klasickými štvorcami (XKKO Staré časy – s extra vysokou gramážou). Keď mi nebudú stačiť nasiakavosťou, mám pripravené bambusové vkladacie plienky. Časom možno poskúšam aj iné typy. Jednorázovky používam len ku lekárke s na cesty. Kupujem EKO verzie (Babylove natural, Attitude, Moltex..). Plienky periem v mydlových orechoch s Puer práškom. Zatiaľ sú pekné biele.

Plienkové nohavičky mám rastúce PULky značiek Bambulik, Anavy a Ellas House. Všetky sú v pohode, ale najlepšie nám sedia zatiaľ Bambulik. Kúpila som na skúšku aj Pop-In s pripínateľnou bambusovou vkladačkou. Tie sú obrovské a nepáči sa mi, že majú bambusovú vrstvu aj na nohavičkách. Čiže to len tak ľahko nepretrem a treba ich stále prepierať.

Najviac roboty s látkovaním bolo z úvodu, keď bolo treba zapierať od stolice skoro každú plienku. Postupne sa to znížilo na 2 stolice denne, neskôr len na jednu. Skúsila som používať aj separačky, ale samej mi pripadali veľmi nepríjemné a zapierala som aj tak. Teraz po troch mesiacoch zapieram obyčajne jednu plienku denne. Periem každý deň. Čo sa týka vešania a žehlenia, je to dobrá aktivita na zabavenie, niekedy aj uspanie Adelky.

Prebaľovanie sa mi osvedčilo pred kojením, tak ako učia aj v pôrodnici. Po kojení prebaľujem až vtedy, keď je Adelka nespokojná. Kvôli grckaniu preferujem po jedle čo najmenej manipulácie. Ozve sa obyčajne tak po pol hodinke až hodinke po jedle. Celkovo sa nám nazbiera 10-12 prebaľovaní za jeden deň.

Na utieranie používam malé plienkové pratelné obrúsky namočené v prevarenej vode. Keď je veľká udalosť, tak umyjem prdelku v umývadle aj s mydlom (používam nechtíkové mydlo Weleda). Začala som testovať aj Medvídka – olej rozpustný vo vode. Olej zmiešam s vodou v riediacej flaštičke a z tej potom nastriekam na obrúsok. Výhodu vidím v tom, že prdelka sa rovno aj premastí a nemusím ju zakaždým natierať. Nechcem stále používať zinkové maste. Telíčko zaťažujú zinkom a pokožka cez ne nedýcha. Zinkovú masť dávam len pred kočíkovaním a nočným spánkom. Používam kojenecký krém od Weledy.

Kúpanie

Čo sa týka kúpania, kúpeme približne 2 razy v týždni. Adelka si to zatiaľ moc neužíva, tak ju s tým zbytočne netrápime. Zvyšné dni len umyjem prdelku a krk v umývadle. Kúpeme len v čistej vode. Bez mydla. Nechcem ju zbytočne vysúšať každodenným mydlením celého tela. Po kúpaní ju zabalíme do mäkučkej bambusovej osušky, to si celkom užíva. Horšie je to potom už s natieraním a vytieraním všetkých záhybov. Telíčko natierame len troškou oleja, najlepšie čo najskôr, kým je ešte pokožka vlhká. My používame olej od Ingeborg Stadelmann – Olej pre citlivú detskú pokožku (zmes mandľového, marhuľového, jojobového a sezamového oleja). Najnovšie sa hovorí, že oleje sú ťažké a pokožka potom nedýcha. Ono to ale veľmi závisí od oleja. Kvalitné za studena lisované oleje póry na pokožke neupchávajú, ale vyživujú ju. Povytierame poriadne ušká, okolo ušiek, pod krkom, pod pazuškami, medzi prstami, prečešeme vlásky. Tento záver je už obyčajne poriadne ukričaný, tak za vreskotu rýchlo obliekame do pyžamka a rýchlo na prsíčko ukludniť. Všade čítam, ako si deti obyčajne kúpanie užívajú, tak dúfam, že raz to bude realita aj u nás.

Aktualizácia v 18-tich mesiacoch

Po úvodnom eko nasadení som trochu zlenivela a začala používať viac aj jednorázové plienky – striedame. Keďže stolica už nie je tak často (1-3 krát za deň), tak aj prebaľovania je menej, hlavne keď sa používajú aj jednorázovky. Obyčajne je to 6-8 prebaľovaní za deň.

Kúpanie si začala užívať niekedy v priebehu štvrého mesiaca. Od kedy sa viac rozpohybovala, natieranie olejčekom po kúpaní nehrozí. Som rada, že ju udržím na utretie, prebalenie a oblečenie pyžama. Namiesto natierania olejčekom dávame olej do kúpela.

Ku základnej hygiene pribudlo čistenie zubov. Zatial bez zubnej pasty. Používame len kefku Curakid a čistú vodu. Na prerezávanie zubov sa nám osvedčil Saloos olejček PRVNÍ ZÚBEK. Kozmetiky celkovo používame minimum – WELEDA kojenecký krém proti zapareninám, WELEDA kojenecký kúpeľ, SALOOS balzám an natieranie tváričky v zime, občas WELEDA detský šampón a MANUFACTURA mydlo na umývanie rúk a prdelky.

 

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *