Tipy na knižky pre batoľa 1-2 roky

Knihy Adelku zaujali už v prvom roku, ale vtedy ich vnímala skôr ako hračky – rôzne materiály na ohmatávanie, posuvné časti na trénovanie prstíkov či samotné listovanie. Jej sústredenie bolo ešte veľmi krátke. O čítaní sa ešte nedalo hovoriť. Avšak krátko po druhom roku nabrali knihy iný rozmer. Knihy sústredenejšie skúmala a pomáhali jej rozširovať slovnú zásobu. Veľkým hitom sa stali bohato ilustrované veľkoformátové leporelá, kde sme mohli pomenovávať veľa vecí. Vedeli zaujať aj príjemné veršovanky. Koncom druhého roka sa zlepšila jej sústredenosť a začali sme aj s prvými príbehmi.

Tu je pár tipov na knihy, ktoré boli u nás najväčšími hitmi:

Môj macík

Klasika od Márie Rázusovej-Martákovej ešte z našich detských čias. O dievčatku a jej macíkovi, o obliekaní, varení, umývaní rúk aj domácich zvieratkách. Príjemné veršíky, ktoré sa ľahko pamätajú. Koncom druhého roka už vedela niektoré verše spamäti.

Krtkov deň

Krtko je ďalšiou klasikou, ktorú asi nemožno vynechať. Aj keď v tomto prípade nejde až o takú kvalitu. Ale dajú sa medzi tou kvantitou nájsť aj lepšie kúsky. Ako napríklad Krtkov deň. Veršíky nie sú síce tak prepracované ako u predchádzajúcej knižky, ale stále sú čitateľné. Jednoduché ilustrácie pekne ukazujú priebeh dňa – vstávanie, práca, jedlo, odpočinok, zábava, kúpanie a spánok.

Básnička ti pomôže

Jedna z najznámejších Hevierových básničkových knih pre najmenších. Tiež na tému každodenných bežných aktivít. Ilustrácie mi nie úplne sadli, ale majú niečo do seba. V tejto oblasti sa snažím nebyť príliš zkostnatená a dopriať Adelke prestrosť. Nechať to na ňu, čo ju zaujme. Básničky sú príjemné a Adelka si ich rada opakovala.

Papučky

Kniha Papučky u nás frčala hlavne v hudobnej podobe. Ku knihe je priložené hudobné CD a básničky z nej sú aj naspievané. Adelka si pri počúvaní vždy nastavila zodpovedajúci stranu, spievala a tancovala. Príjemné veršíky o rôznych zvieratkách, kvalitná štýlovo pestrá hudba bohatá na hudobné nástroje.

Potulky – jarou, letom, jeseňou, zimou, nocou

Absolútny víťaž druhého roka. Ešteže tých kníh je až 5. Čisto obrázková kniha plná rôznych detailov, o ktorej sa dá naozaj donekonečna rozprávať. Potulky zachytávajú malé mestečko počas štyroch ročných období a počas noci. Vidíme, čo robia jeho obyvatelia doma na bytovke, na farme, v meste na námestí, na vlakovej stanici, v obchodnom dome, či v parku. Prechádzaním strán môžeme zachytiť viaceré malé príbehy, ktoré dokonca nadväzujú aj medzi jednotlivými knihami. V jednej knihe sa dvojica zoznámi, v druhej vyberajú svadobnú cestu, v ďalšej čakajú bábo a podobne.

Bratislava – hľadaj a nájdi

Ďalší dobrý tip pre milovníkov veľkoformátových obrázkových leporiel.  Mohli si síce odpustiť poobliekané zvieratká medzi ľudmi a historickými osobnosťami, ale Adelka s tým nemala problém.

Rok v lese

Tretí tip do série veľkých obrázkových leporiel. Krásne spracovaných 12 mesiacov v prírode, kde sa aj dospelí naučia niečo o lesných zvieratkách. Odporúčam až po naučení základných zvieratiek, ale zase do 3+ čakať podľa mňa netreba.

O malej Aničke

Kniha obsahuje dva príbehy. Kde sú Aničkine veci a Vianočný darček pre Aničku. Kde sú Aničkine veci mi príde skvelý minipríbeh na rozvoj reči a učenie predložiek. Vianočný darček je z môjho pohľadu pre mierne staršieho čitateľa a je zameraný na prídavné mená. Táto miniknižôčka bola u nás dlho každodennou spoločníčkou.

Knižka

Pri kúpe tejto knihy som nejaký čas váhala, ale prichádzali stále ďalšie a ďalšie odporúčania, ktoré ma nakoniec zlomili. A som rada, že ju máme. Toľko smiechu asi nepriniesla asi žiadna iná kniha. Hravé, interaktívne učenie sa farieb, počítania a mnohého ďalšieho. Už ju máme vyše pol roka  a stále je veľmi žiadaná. Musím ju až odkladať niekedy, aby sme si my rodičia od nej oddýchli a čítali aj niečo iné.

Nenásytná húsenička

Na túto knihu prichádzalo ku mne veľa odporúčaní, ale po prelistovaní v knihkupectve sa mi ilustrácie zdali veľmi zvláštne, až škaredé. Po vypožičaní z knižnice som si ju však veľmi obľúbila aj ja, aj Adelka. Až tak, že sme si ju aj kúpili. Teraz až nechápem, čo sa mi na nej nepáčilo. Príde mi geniálna. Dieťa sa v nej naučí názvy rôznych jedál, dní v týždni, počítať do 5, čo sa stane, keď sa zje veľa nezdravého a sladkého, a tiež ako sa húsenička premení na motýľa.

Marta a Jonatán

Ďalšia z kníh, ktorej možno niektorí musia prísť na chuť, ale bude sa im páčiť stále viac a viac. Ako mne. A dieťa naučí jednu z veľmi dôležitých vecí, a to radosť z delenia sa s druhými.

Veľký výlet

V tejto knihe som tiež spočiatku mala problém s ilustráciami alebo skôr s netypickým farebným prevedením. Ale potom, ako som sa rozhodla prijať grafickú pestrosť som si ju veľmi obľúbila. A neomrzela sa mi ani po tom, čo ju Adelka chcela čitať niekoľko mesiacov aj niekoľkokrát za deň. Z knihy dýcha dobrodružstvo a tiež nesie krásnu myšlienku – „Nenašli síce poklad, ale našli niečo oveľa viac – nového kamaráta.“

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *