Najlepšie hračky v prvom roku

Hračkárstva plné hračiek, ťažko sa vyberá. Tu je 12 tipov od nás. Toto boli naše najlepšie hračky v prvom roku:

Loptičková hrkálka od Oball

Úplne prvá hračka, ktorú sme kúpili a s ktorou sme sa hrali. A hrali sme sa s ňou dlho, dlho.. celý rok! Najprv sme len hrkali okolo Adelky, aby otáčala hlavičku, potom si ju začala sama chytať (výborná hračka na prvý uchop), pripínali sme ju na hrazdu, kotúľali, naháňala ju, prechytávala z nohy na nohu pri prebalovaní (čo robí doteraz).. za mňa geniálna hračka.

Hrazda

Tá sa síce až tak dlho nevyužila, ale podľa mňa dôležitá vec pri trénovaní ručičiek a nožičiek rozhodne jednou a zaradila by som ju medzi povinné hračky v prvom roku. Kolotoč nad postielkou to nie je celkom ono. Naozaj aktívne sme využívali asi iba 2 mesiace, ale stálo to za to. Vedela sa tam aj hodinu prehrať sama. To bol tak vzácny čas! Závesné hračky sa využívali potom oveľa dlhšie a hracia deka sa používa stále.

Multiprvkový Los Edo od Lamaze

S Edom to sú tiež prehrané hodiny a hodiny a stále je to verný spoločník pripnutý na kočíku. Šušťavé prvky, rôzne materiály, hrkálky, pískatko, hryzátko.. Majú to premakané. Veľa prkov na skúmanie. Adelka si ho v kočíku rada drží za nohu, pohryzká jeho parohy, skúma prstíkom rôzne materiály na kopýtkach..  Navyše hrkálka má veľmi príjemný rolničkový zvuk.

Hryzátko Žirafa Sophie

Tak to je ďalšia verná kámoška doteraz. Hryzátok nadostávala spústu, ale Sophii sa žiadne nevyrovnalo. Je z prírodného kaučuku a je príjemne mäkká. Mä super tvar aj na uchopenie aj na premasírovanie zadných ďasien. Na rozdiel od mäkkých plastov je zdravotne nezávadná.

Zrkadielko

Istý čas nemohla byť pri prebalovaní žiadna iná hračka ako zrkadielko. Tiež pri ležaní na posteli sa rada otočila na bok a pozorovala sa v ňom. Rada sa doňho pozrie aj teraz ako väčšia a pohľad na také pekné stvorenie jej vždy zlepši náladu 🙂  Za mňa jedna z povinných hračiek.

Sada pohárikov

Túto hračku sme dostali asi v pol roku od švagrinej, a najprv som nevedela, čo ako s ňou má to dieťa robiť. A táto vec sa stala na prehraný čas asi absolútnym víťazom v kategórií najlepšie hračky v prvom roku. Najprv si tie poháriky len vyťahovala a obrýzala, my sme jej stavali z nich vežu a ona ju s nadšením búrala, potom ich začala do seba vkladať a vykladať a kolom dokola,  neskôr stavať z nich veže, prenášať si ich, pozerá sa cez ne do svetla, ake vzory sú vydierkované naspodku..  v jednoduchosti je krása a tvorivost!

Leporelo s posúvacími časťami

Leporelá a knižky s tvrdými stranami má všeobecne veľmi rada a listovanie (aj samostatné) je činnosť naša každodenná už naozaj hodne mesiacov. Ale táto kniha bola výnimočne obľúbená. Tú sme mohli listovať kolom dokola niekoľko krát, niekedy až do uspania.

Leporelo s rôznymi materiálmi

Knihu musím dať ešte aspoň jednu, pretože viaceré boli pre nás najlepšie hračky v prvom roku. V tejto má zase rôzne kožušinky, vystúple miesta, hladké, drsné.. prstík prieskmuník len behá hore-dole a baví ho to stále dokola. Kniha má už hodne dlhý čas svoje čestné miesto na stolíku a každý deň tam má zopár zastávok.

Suchý zips

Po žirafe druhé najlepšie hryzátko, ale zaujímavé aj pre prstíky. Doma mala aj veľkú pestrofarebnú kocku so suchým zipsom, ale na cestách stačila aj obyčajná detská capačka. Hlavne, že tam bol suchý zips. O zábavu postarané niekedy aj na pol hoďku.

Hracia farma

Nemám tieto plastové stláčacie hracie veci moc rada, ale jednu sme dostali. Sú tam zvuky zvierat a po stlačení 2x toho istého zvieratka sa spustí pesnička. Po zrkadle ďalšia prebalovacia topka. Stačilo pustiť pesničku a dieťa bolo zrazu kľudné. Neskôr si už púšťala sama a tancovala pri tom. Zvuky zvierat ju moc nebavili, ani nie sú moc dobre nahrané, ale tie pesničky sú celkom v pohode a Adelku vždy roztancujú a rehoceme sa celá rodina.

Drevený psík Joueco

Ďalšia veľmi pekne spravená kvalitná hračka, kde dieťa má čo skúmať. Má aj šnúrku na ťahanie, ale to sa Adelke nikdy nechcelo ho ťahať. Zato rada mu navliekala drevené krúžky na chvostík, krútila kolieskami, otáčala otočnou hlavou, hrala sa so strunkou na chvostíku, naháňala ho, keď sme ho ťahali my.

Domček na vhadzovanie tvarov

Spolu s vkladacími pohárikmi prvé hračky zo skvelej Ikeovskej série MULA vhodné do roka. Sama od seba tvary síce v prvom roku nevhadzovala, ale bavilo ju vyhadzovať tvary von a dávať zase dnu (bez striešky jednoduchšie, šak čo sa bude trápiť). Skúmala plastové kocky-nekocky rukami aj ústami a fajne si pri tom posedela, opäť aj polhodinková zábavka. Tiež fajn vec na učenie rôznych tvarov, farieb, a trénovanie vhadzovania do presného otvoru – ale to jej ešte musím zatiaľ nastaviť to správne okienko ja.

Hračky z domácnosti

Okrem toho boli super zábavkou aj rôzne veci z domácnosti. Nemusí byť všetko len kupovaná hračka. Najlepšie hračky v prvom roku z našej domácnosti boli:

  • magnetky na chladničke
  • strukoviny v plastových fľašiach – skvelé hrkálky
  • sáčky so sypanými čajmi
  • hocijaký šuflík s rôznymi vecami na skúmanie
  • hocijaké krabičky na otváranie
  • oblečenia rôznych materiálov
  • tatinove klávesy
  • krútiacia stolička
  • práčka (po pár spustených praniach už radšej odpájam z elektirny)
  • ručný šlahač na šlahačku

Viac o psychomotorickom vývoji, aktivitách a celkovom priebehu prvom roku nájdete v Adelkiných mesačníkoch.

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *