KNIHA: Harvey Karp – Najšťastnejšie bábätko v okolí

Knihu Najštastnejšie bábätko v okolí od Harveyho Karpa by som zaradila do povinného čítania pre nastávajúcich rodičov. Táto kniha mi dostatočne objasnila, čo je to kolika, čo bábätko môže trápiť v prvých mesiacoch a ako ho môžem ukludniť. Keby som mala túto knihu prečítanú ešte pred pôrodom, lepšie by sa mi zvládali prvé týždne. Na príchod bábätka sa úplne pripraviť asi nedá, ale táto kniha je v príprave rozhodne veľmi nápomocná. Nie je to náhodou, že je jednou z najpredávanejších kníh o bábätkách a mala už niekoľko dotlačí.

Čo je to kolika?

Pred prečítaním tejto knižky som koliku chápala ako bolesti bruška. To je asi najviac spomínaný dôvod večerných plačov. Avšak asi viacerým tie plače až tak na bolesti bruška nesedia. Harvey Karp uvádza ako hlavný dôvod koliky chýbajúci štvrtý trimester. Bábätká sa rodia skôr, pretože ich hlavička by bola neskôr príliš veľká na prechod pôrodnými cestami. Ale prichádzajú ešte nezrelé a potrebujú štvrtý trimester na to, aby dozreli. Za tento čas potrebujú čo najviac napodobniť prostredie v brušku.

Odborníci v oblasti koliky uvádzajú ako príčiny bolenie bruška (trávenie, reflux, alergie), materskú úzkosť, nezralosť nervovej sústavy a temparament bábätka. Karp chápe všetky tieto dôvody ako súčasť kolikového slona, ale hlavný spojovací článok vidí chýbajúci štvrtý trimester. Koliky sa objavujú hlavne navečer, kedy je dieťa najviac prestimulované a unavené.

Ako utíšiť plač?

Na spustenie utišovacieho reflexu zostavil Karp 5 zásad. Niektorým bábätkám budú stačiť len niektoré, iné budú potrebovať všetkých 5:

  • Zavinovanie – je to základný kameň pri utišovaní bábätka, tesné zavinutie pripomína prostredie v maternici, bábätko nie je znervózňované šermujúci rúčkami a môže sa lepšie sústrediť na zvyšné utišijúce metódy.
  • Poloha na boku/brušku – poloha na chrbte je pre bábätko neprirodzená a skôr ho utíšime na boku alebo brušku. Obľúbené sú polohy s jemným tlakom na bruško. (Pre spánok je však najviac bezpečná poloha na chrbte.)
  • Šum – v maternici malo bábätko okolo seba neustály šum, zvuk tepien, trávenia, srdca. A tak ho prílišné ticho znervózňuje. Šššššš sa na tíšenie bábatiek používa už od nepamäti. Viacerím sa osvedčili rôzne hlasné monotónne zvuky, napr. digestor, vysávač, fén. Existujú už aj hračky vydávajúce biely šum. Čím hlasnejšie bábätká plačú, tým hlasnejšie ich musíme utišovať.
  • Hojdanie – rytmické, monotónne a húpajúce pohyby sú tiež výborným pomocníkom. Preto kolísky, húpacie siete, prechádzky či jazda autom majú úspech. Pri plači musí byť húpanie viac energické, pri uspávaní kludnejšie.
  • Sanie – čerešnička na utišujúcej torte. Sanie má účinky na nervovú sústavu a spúšťa utišujúci reflex. Najlepšie poslúži matkina bradavka, ale môže pomôcť aj cumeľ.

K tomu pridáva, že potrebný na utíšenie je dostatočný kľud a elán, preto ak sme už príliš unavení či nervózni, je lepšie sa prestriedať, ak neni s kým, tak ísť si oddýchnuť a nechať dieťa radšej chvílu samé plakať.

Knihu naozaj veľmi odporúčam. Krátke zhrnutie ako to moje, či hocijaký iný internetový článok, vám nedá toľko čo celá kniha. Je navyše veľmi dobre čitateľná a zábavná, číta sa ľahko a rýchlo. Nájdete v nej mnoho príbehov a rôznych rád, týkajúcich sa nielen tíšenia plaču, ale aj trávenia, refluxu, temperamentnej povahy, spánku a celkovej prípravy na narodenie dieťaťa. Nám kniha dosť pomohla nielen v tíšení a uspávaní, ale aj v pochopení plaču. Vďaka zavinovaniu sme po skončení šestonedelia spali 6-8 hodín, vďaka bielemu šumu a cumlíku sme zrýchlili uspávanie z 2-3 hodín na pól hoďku až hoďku. Nosenie v polohe na brušku nám skoro vždy zastavilo plač. Tie rady naozaj fungujú! Aspoň u nás.

2 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *