KNIHA: Slávka Kubíková – Klub nerozbitných detí

Výborná kniha! Takto som nezhltla už dávno žiadnu rodičovskú literatúru. Pútavým spôsobom poukazuje na 7 dôležitých oblastí vo výchove. Je aktuálna na súčasnú dobu, aj na situáciu u nás na Slovensku. Ja som v nej našla plno praktických tipov, odborných informácií, a zanechala vo mne aj čitateľský zážitok.

Autorka vysvetľuje, prečo je dôležité nechať deti behať, skákať, padať, dopriať im dostatok slobodného pohybu bez neustáleho kontrolovania. Prečo ich nezavaliť hračkami, prečo byť opatrný pri digitálnych technológiach, prečo čítať knihy a venovať sa hudbe. Ako vytvárať zdravý vzťah s dieťaťom, ako správne nastaviť hranice a budovať charakter. Informácie sú podané nie príliš zdĺhavo, výstižne, s humorom i dostatočne odborne, presvedčújúco a motivujúco. Po prečítaní knihy sa podľa mňa každý rodič stane lepším rodičom. Autorka neinklinuje ku žiadnej ideológií, nenabáda ku extrémom, opiera sa o fakty a zdravý rozum. Kniha je oživená rozhovormi s odbnorníkmi ku každej zo siedmych tém.

Pár myšlienok z knihy:

Technológie

Jednou z najťažších výziev súčasného rodičovstva je správne ovládnutie technológií. Úplná abstinencia nie je riešením, treba ich správne uchopiť. Najväčším rizikom nie je prístup k nevhodnému obsahu, ale vytváranie závislosti, manipulácia mysle, strata motivácie k zdravým aktivitám, následné depriesie a úzkosti. Do dvoch rokov dieťa vôbec nepotrebuje žiadnu obrazovku. Od dvoch rokov by počet hodín týždenne nemal presiahnuť vek dieťaťa (2 ročné dieťa = 2 hodiny týždenne pred obrazovkou). Obrazovka by nemala byť miestom, kam odložiť dieťa. Ak už má niečo pozerať, mali by sme tam byť s ním a rozprávať sa o tom. Iba tak si z toho niečo skutočne odnesie. Malé deti do 6 rokov sa učia iba pri osobnom kontakte a zmyslových zážitkoch.

Hra, pohyb a sloboda

Pre dieťa je dôležité mať denne dostatok pohybu. Ideálne vonku, v lese, v mlákach… Odreté kolená a roztrhané tepláky sú nevyhnutnou súčasťou, naučme sa deťom dôverovať a nechať ich popasovať sa v rizikových situáciach. Prílišné ochrankárstvo a helikoptéroví rodičia robia svojim deťom medvediu službu. Tak isto prílišné zavalenie hračkami niči tvorivosť a sústredenosť. Čo deti naozaj potrebujú sú výtvarné a kreatívne potreby, hudobné nástroje, nejaké tá stavebnica a spoločenská hra. Dôležité je tiež, nevytvárať dieťaťu stále nejaký program, ale nechať ho sa aj nudiť. Inak nemôže objaviť tvorivosť a svoj vlastný vnútorný svet. A keď sa bude niečím veľmi zaujato zaoberať, tak nerušiť! A snažiť sa vytvoriť mu dostatok podmienok na realizovanie aktuálneho senzitívneho obdobia (napr neustále čarbanie, prelievanie vody).

Knihy

Deti potrebujú knihy – na rozvoj reči, slovnej zásoby, predstavivosti, fantázie, empatie, učenie sa o svete.. Knihy sú najjednoduchší a najdostupnejší spôsob ako rozvíjať dieťa. Čitať treba s deťmi odmalička, a neprestať, ani keď už vedia čítať sami. Výberom kvalitných kníh sú oveľa vyššie šance, že si deti knihy obľúbia. Niekedy nie je ľahké vyhrať boj s obrazovkami, ale namiesto povrchných radovánok, môže dieťa získať hlboké potešenie z čítania, mať širší a hlbší svet.

Vzťahy

Najdôležitejší vzťah, ktorý má malé dieťa je vzťah s mamou. Tá by mala byť k dispozícií najmä prvé 3 roky vrelým a empatickým spôsobom. Prepojenie s mamou je dôležitejšou výživou ako potrava. Dieťa potrebuje byť počuté a vypočuté, buduje to v ňom istotu, sebadôveru a otvorenosť voči životu a svetu. Nedostatok úzkeho kontaktu deťom doslava poškodzuje mozog, mnohé centrá sa vyvíjajú zreteľne menej. Autorka poukazuje na to, že dôležitý je vzťah, nie prostriedky jeho dosiahnutia. Nemusíme využívať všetky prostriedky ako ich opisuje Sears v knihe Kontaktné rodičovstvo. Konieckoncov to hovorí aj samotný Sears vo svojej knihe. Nech si každý vyberie, čo mu pasuje. Sú to len prostriedky, ako dopomôcť vzťahu. Najzásadnejšie je zachovať si zdravý rozum. Nezblázniť sa z túžby po vlastnej dokonalosti, po dokonalej výchove, z množstva práce a chaosu.. Je to prvý a hlavný zákon, bez neho sa nič ostatné nedeje. Aby to všetko fungovalo čo najlepšie, je dokonca treba sa dostať do stavu vnútornej vyrovnanosti a radosti. To je to najzásadnejšie pre dobrý vzťah s dieťatom. Dôležité sú ale aj dobré vzťahy v rodine, spoločne strávený rodinný čas a obklopenie komunitou rovnako zmýšľajúcich ľudí.

Hranice

Deti potrebujú hranice. Vďaka nim sa cítia bezpečne. Deti bez hraníc sú deti bez istoty. Sú to pre deti oporné body vo svete. Je ale dôležité ako hranice vymedzujeme. Tresty, úplatky, ani odmeny nie sú správnou cestou. Ničia prirodzenú vnútornú motiváciu. Z dlhodobého hladiska je dobré oprieť hranice o dobrý vzťah s dieťaťom, budovanie návykov a využívanie prirodzených dôsledkov konania. Dôležité je zo stanovených hraníc neustupovať, nezakazovať dieťaťu prejavovanie emócií, a byť dostatočne empatický.

Hudba

Hudba rozvíja schopnosti dieťaťa tak ako nič iné – motoriku, pamäť, kognitívne schopnosti, koordináciu, sústredenie, vytrvalosť, empatiu. Hudba aktivuje toľko oblastí v hlave, že je to hotový ohňostroj. Neni divu, že prešla aj historickým testom evolúcie. Bola tu od pradávna, a stále jej bolo viac, dnes je všade. Je dobré dieťa obklopiť hudbou úplne od začiatku a nikdy s tým neprestať. Spievanie, počúvanie, hranie na hudobné nástroje. Dobrým tipom okrem piesní od mamy, je napríklad klasická hudba, tá pôsobí ukludňujúco, núti spomaliť, pomáha sústredeniu, a preto dnešným prestimulovaným deťom veľmi prospieva. Tiež môžme obohatiť deti o dedičstvo nášho hudobného vkusu. Jasné, že detským piesnam sa úplne nevyhneme, ale treba im vytvoriť protiváhu. V prirodzenom fungovaní by deti mali nasávať svet dospelých, nie naopak. Hudba bude mať však najväčší prínos, ak ju deti začnú aj sami tvoriť.

Charakter

Jedným z najväčších problémov naších detí je, že vyrastajú v dobe materiálneho dostatku, dokonalého bezpečia a okamžitého potešenia. Aby v dospelosti vedeli zvládať realitu musíme ich naučit najmä vďačnosti, striedmosti a vytrvalosti. Dôležité je ísť deťom príkladom, pomenuvávať a vysvetlovať, budovať návyky cez primerané aktivity.

Toľko moje minizápisky. V knihe toho nájdete oveľa viac.

 

 

 

 

 

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *