KNIHA: Eva Kiedroňová – Rozvíjej se deťátko

Ak hľadáte knihu s podrobne rozpísaným psychomotorických vývojom, dostatkom názorných fotografií, upozorneniami na chyby, tipmi na stimulácie, hry, cviky a aktivity s bábätkom do jedného roka, myslím, že nič lepšie nenájdete. Ja som skúšala nájsť, pretože som získala na pani Kiedroňovú prvotné nesympatie, ale nenašla. Je známa démonizovaním zvislej polohy a nosenia detí, čím si ma zrovna nezískala. Ale či už ste za nosenie alebo proti, to na veci nič nemení, že kniha je to užitočná a podrobná. Možno až moc podrobná. Veľa vecí sa opakuje. Ale ako sa hovorí – opakovanie matka múdrosti. V druhej časti, ktorú čítate mesiac po mesiaci, to nie je až taký problém. Z predchádzajúce mesiaca môžte aj zabudnúť aká zlá je zvislá poloha! Náročnejšie je prečítať úvodnú všeobecnú prvú časť. Ja som nemala moc naštudované, ani nabraté rozumy od iných, tak som si povedala, že to dám.

Časť prvá – Na dobrom začiatku závisí všetko

V prvej časti získate naozaj kompletný prehľad toho, čo zahŕňa psychomotorický vývoj, čo a prečo je dôležité.  Podrobnejšie to už snáď napísať ani neišlo!

Tu je moje zhrnutie základných myšlienok:

 • Prvý rok dieťaťa je veľmi dôležitý, pretože na dobrom začiatku závisí všetko.
 • Je dôležité poznať správnu postupnosť a načasovanie vo vývoji, nie je dobré urýchlovať a preskakovať jednotlivé fázy.
 • Dieťa musí byť na každú novú schopnosť pripravené. Ak nie je, nastáva chybné držanie tela, skoliózy, neskoršie bolesti hlavy, nesústredenosť.
 • Ak zmeškáme správne načasovanie na nácvik novej schopnosti, dieťa ju môže preskočiť.
 • Dieťaťu treba umožniť v prvých mesiacoch byť na chrbátiku aj na brušku, najlepšie v nahote alebo voľnom oblečení. Nech má možnosť aktívneho pohybu a posilňovania svalov.
 • Je potrebná primeraná stimulácia, rovnako ako aj čas na samostatnú hru a pozorovanie.
 • Nie je vhodné dieťaťu neustále pomáhať a robiť veci za neho.
 • Nikdy nedávame dieťaťu viaceré hračky naraz.
 • Vrodené reflexy (hľadací, sací, úchopový, babinského, akustickofaciálny, vzperný, chôdzový) neprecvičujeme.
 • Dieťa neposadzujeme, nestaviame na nohy, nevodíme za ruky, kým uprednostňuje lozenie pred chôdzou neobúvame mu topánky.
 • Dieťa z nás potrebuje cítiť istotu a zdravé sebavedomie, nie zúfalstvo a váhanie.

Časť druhá – psychomotorický vývoj mesiac po mesiaci

Druhá časť je konkrétnejšia. Mesiac po mesiaci prechádza jednotlivé oblasti psychomotorického vývoja – sluch, zrak, sociálny a citový vývoj, hrubá a jemná motorika, reč. Autorka upozorňuje na najčastejšie chyby, nájdeme aj názorné ukážky na fotografiách. Opisuje návod na ich odstránenie a správnu stimuláciu. Veľmi podrobne je rozpísaná hrubá motorika a celý proces vertikalizácie, kde vzniká zrejme najviac odchýlok. Nasledovaním rád v knihe sa dá podľa mňa predísť viacerým problémom a následným rehabilitáciám. U nás rady z knihy vždy zabrali. Pomohli s polohou na brušku a zvládnutím prvého vzpriamenia, pri odstránení spočiatku nesprávneho otáčania, v stimulácií lezenia. Každý mesiac som našla dobré tipy na hry a cviky s Adelkou.

Autorka tiež zdôrazňuje, že všetky oblasti sú prepojené a ovplyvňujú sa.  Úroveň ich zvládnutia sa nakoniec premietne v úrovni rozumového vývoja. Pozitívny vplyv na celkový vývoj má aj pravidelný režím, kvalitná komunikácia, dobrý odpočinok a spánok, správna manipulácia, dobra výživa, dostatok aktívneho pohybu a čerstvého vzduchu.

Kniha mi bola ako prvorodičke plnej neistoty dobrým sprievodcom a využila som z nej veľa rád. Som vďačná, že som na ňu narazila, ale uvítala by som menší rozsah a menej opakovania. Veď čas je u mamičiek taký vzácny!

3 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *