KNIHA: Eva Kiedroňová – Rozvíjej se deťátko

Ak hľadáte knihu s podrobne rozpísaným psychomotorických vývojom, dostatkom názorných fotografií, upozorneniami na chyby, tipmi na stimulácie, hry, cviky a aktivity s bábätkom do jedného roka, myslím, že nič lepšie nenájdete. Niektorých môže odradiť, že autorka je známa démonizovaním zvislej polohy a nosenia detí. Ale či už ste za nosenie alebo proti, to na veci nič nemení, že kniha je to užitočná a podrobná. Možno až moc podrobná. Veľa vecí sa opakuje. Ale ako sa hovorí – opakovanie matka múdrosti.

Časť prvá – Na dobrom začiatku závisí všetko

V prvej časti získate naozaj kompletný prehľad toho, čo zahŕňa psychomotorický vývoj, čo a prečo je dôležité.  Podrobnejšie to už snáď napísať ani neišlo! Určité informácie sú zopakované nespočetne krát, tak sa vám naozaj vryjú do hlavy.

Tu je moje zhrnutie základných myšlienok:

  • Prvý rok dieťaťa je veľmi dôležitý, pretože na dobrom začiatku závisí všetko.
  • Je dôležité poznať správnu postupnosť a načasovanie vo vývoji, nie je dobré urýchlovať a preskakovať jednotlivé fázy.
  • Dieťa musí byť na každú novú schopnosť pripravené. Ak nie je, nastáva chybné držanie tela, skoliózy, neskoršie bolesti hlavy, nesústredenosť.
  • Ak zmeškáme správne načasovanie na nácvik novej schopnosti, dieťa ju môže preskočiť.
  • Dieťaťu treba umožniť v prvých mesiacoch byť na chrbátiku aj na brušku, najlepšie v nahote alebo voľnom oblečení. Nech má možnosť aktívneho pohybu a posilňovania svalov.
  • Je potrebná primeraná stimulácia, rovnako ako aj čas na samostatnú hru a pozorovanie.
  • Nie je vhodné dieťaťu neustále pomáhať a robiť veci za neho.
  • Nikdy nedávame dieťaťu viaceré hračky naraz.
  • Vrodené reflexy (hľadací, sací, úchopový, babinského, akustickofaciálny, vzperný, chôdzový) neprecvičujeme.
  • Dieťa neposadzujeme, nestaviame na nohy, nevodíme za ruky, kým uprednostňuje lozenie pred chôdzou neobúvame mu topánky.
  • Dieťa z nás potrebuje cítiť istotu a zdravé sebavedomie, nie zúfalstvo a váhanie.

Časť druhá – psychomotorický vývoj mesiac po mesiaci

Druhá časť je konkrétnejšia. Mesiac po mesiaci prechádza jednotlivé oblasti psychomotorického vývoja – sluch, zrak, sociálny a citový vývoj, hrubá a jemná motorika, reč. Autorka upozorňuje na najčastejšie chyby, nájdeme aj názorné ukážky na fotografiách. Opisuje návod na ich odstránenie a správnu stimuláciu. Veľmi podrobne je rozpísaná hrubá motorika a celý proces vertikalizácie, kde vzniká zrejme najviac odchýlok. Nasledovaním rád v knihe sa dá podľa mňa predísť viacerým problémom a následným rehabilitáciám. U nás rady z knihy vždy zabrali. Pomohli pri odmietaní polohy na brušku, pri odstránení spočiatku nesprávneho otáčania, v stimulácií lezenia. Každý mesiac som našla dobré tipy na hry a cviky.

Autorka tiež zdôrazňuje, že všetky oblasti sú prepojené a ovplyvňujú sa.  Úroveň ich zvládnutia sa nakoniec premietne v úrovni rozumového vývoja. Pozitívny vplyv na celkový vývoj má aj pravidelný režím, kvalitná komunikácia, dobrý odpočinok a spánok, správna manipulácia, dobra výživa, dostatok aktívneho pohybu a čerstvého vzduchu.

Kniha mi bola ako prvorodičke dobrým sprievodcom a využila som z nej veľa rád. Som vďačná, že som na ňu narazila, ale uvítala by som menší rozsah a menej opakovania. Veď čas je u mamičiek taký vzácny!

3 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *